Parafialne Przedszkole Niepubliczne św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0”

Nasze przedszkole przystąpiło do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, którego głównym celem jest rozwój czytelnictwa w Polsce. W ramach Priorytetu 3 otrzymaliśmy dofinansowanie do zakupu nowości wydawniczych. Zakupiliśmy łącznie 146 książek ( w tym 9 przeznaczyliśmy jako nagrody główne w konkursie czytelniczym), a wśród nich znalazły się książki o tematyce:

  • przyrodniczej np. serie: „Młodzi Przyrodnicy”, „Eksperymenty naukowe z…”, „Jak to działa”, „Nela mała reporterka” oraz  „Księga drzew”, „Księga ciała”, ” Ekologia na co dzień”, „Mały Ekolog”
  • patriotycznej np. „Wisła”, „Atlas Polski”, „Europa. Podróże małe i duże”
  • religijnej np. „Biblia dla dzieci”
  • edukacyjnej np. serie: „Przygody Fenka” (dotyczące emocji, wartości, dobrego zachowania, zdrowego odżywiania), „Nudzimisie”, „Kraina emocji”, „Staś Pętelka”, „Feluś i Gucio”
  • sensoryczne np. „Uwaga, Panda!”, „Uwaga, Kangur!

W ramach promocji czytelnictwa w przedszkolu:

1. uczestniczymy w ogólnopolskim projekcie czytelniczym pn. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, w ramach którego w module „Dziennik Małego Misia” dzieci z grupy Sówek i Pszczółek zabierały MISIA do domu. Rodzice czytali dzieciom i misiowi wybraną bajkę, a przedszkolak rysował w „Dzienniku Małego Misia” ilustrację do przeczytanego tekstu.

2. współpracujemy z biblioteką WiMBP – Filia nr 17. Nasze przedszkolaki uczestniczyły w roku 2022 (wiosną) w trzech spotkaniach bibliotecznych

3. zorganizowaliśmy konkurs czytelniczy w naszym przedszkolu pt. „Moja ulubiona postać z bajki”, podczas którego chętne dzieci  przebrane za bajkowego bohatera opowiadały o swojej ulubionej książce. Nagrodami były książki pt. „Nudzimisie”. Z wszystkich grup 24 dzieci wystąpiło na scenie.

4. uczestniczyliśmy w konkursach recytatorskich organizowanych przez inne przedszkola:

– „Wiosna w poezji dziecięcej” –  III miejsce

– „Polak mały” –  I miejsce

5. Rada Pedagogiczna i pracownicy przedszkola wystąpili w przedstawieniu teatralnym pt. „Dziwne bajeczki w pokoju Juleczki” ukazującym przedszkolakom, dlaczego należy o książki dbać i je szanować.

6. stworzyliśmy w przedszkolu „Kącik wędrującej książki”, czyli miejsce, w którym każdy przedszkolak może zostawić swoją przeczytaną już bajkę, a zabrać książkę, pozostawioną przez inne dziecko.

7. organizowaliśmy wycieczki:

  • do Multikina na „Teatr cieni baśni Andersena”
  • do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury na warsztaty teatralne „Lekcja w teatrze”

Efekty naszych działań:

  1.  Udział w NPRCz zintegrował działania dyrektora, nauczycieli i rodziców wokół promocji czytelnictwa.
  2.  Zakup wartościowych książek wzbogacił przedszkolną bibliotekę o nowości wydawnicze, które wzbudzają zainteresowanie dzieci oraz ich zaciekawienie (na atrakcyjność książki u dzieci w wieku przedszkolnym wpływa np. piękna szata graficzna, znani bohaterowie – stąd kupno serii książek z danym bohaterem).
  3. Dzięki realizacji projektu czytelniczego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” rodzice wspólnie z dziećmi w domu czytają książki, dokumentując to w „Dzienniczku Małego Misia”.
  4.  „Kącik Wędrującej Książki” cieszy się dużym powodzeniem, dzieci chętnie wybierają nowe książki z kącika i przynoszą przeczytane bajki.
  5.  Nauczyciele korzystają z zakupionych książek podczas zajęć dydaktycznych, uatrakcyjniając je. Współpraca z biblioteką osiedlową spowodowała, że więcej dzieci zapisało się do tej biblioteki.
  6. Wypracowane podczas realizacji programu rozwiązania będą kontynuowane w kolejnych latach np. współpraca z biblioteką osiedlową, Kącik Wędrującej Książki itd.

 

Powrót do galerii
Parafialne Przedszkole Niepubliczne św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy
© Wszelkie prawa zastrzeżone | design: TMK Studio Strona chroniona: Secure Website